Vitorlázást a tévébe!
2012.09.12. 13:03
És, ez nem egyszerű feladat. Mert ki a fene lát át egy versenypályát, rajta mezőnnyel? Ráadásul a nézők is változtak az évek során. Ahogy Russell Coutts, az Oracle Racing igazgatója mondta 2010-ben, "nem a Flintstone-, hanem Facebook-generáció elvárásainak kell megfelelni". Mint tudjuk, mindenre van megoldás. Erre is: AR (Augmented Reality - Kiterjesztett(?) Valóság).
Kell:
- egy Stan Honey, aki ért az egészhez. Ő 1983-tól kezdve navigátorból nőtte ki magát szoftverfejlesztőnek. És mindig meg akarja váltani a világot,
- az előélet: NASCAR, NHL-korong követése, baseball- és amerikai futball pályákra vetített határvonalak,
- pénz - SOK!
Innentől sétagalopp:
1. HELIKOPTER: három követi nyomon a versenyt, mindegyiken egy-egy félmillió USA dollár értékű videókamera, amihez egy igen pontos navigációs műszer csatlakozik, így ismert a gép pozíciója, magassága, elfordulása, billegése és lengése A begyűjtött adatok befutnak a feldolgozó központba (Command Center), ahol mindezt egyrészt rögzítik, másrészt közvetítéssé alakítják.
2. HAJÓ: a hátsó részen égnek álló farok nem más, mint a kommunikációs eszközök (mikrofon, kamera, navigáció) háza. Utóbbi két centiméteres pontossággal határozza meg a pozíciót. Különböző pontokon további két mikrofon és három kamera les mindenre, ami érdekes lehet. Az árboc csúcsán pedig mikrohullámú antenna foglal helyet, hogy az adathalmaz kijusson a partra.
3. VETÍTETT RÉTEGEK: rácsháló a vízen, sebességi adatok, hajók közötti távolságok. Mindjárt könnyebben átláthatóak az események. És amire még a LiveLine képes: a pálya határai, rajt- és célvonal, manőverhez szükéges hely.
4. FELDOLGOZÓ KÖZPONT: ami nem más, mint egy acélkonténer. Hatvan ember tolong egymás hegyén-hátán, hogy a temérdek kapott adat értelmezhető formában kerüljön ki. Már csak azért is, mert a bírók (umpire) és a szakkommentátorok szintén erre támaszkodnak.
Fenti írás elég kivonatos (és akkor még finoman fogalmaztunk), akit érdekel az egész, az itt olvashatja el.
(fotók: 1: Olivier Morin; 2,3: Guido Vitti)
(forrás: wired.com)
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.