Mennyi egy vitorlás projekt ökológiai lábnyoma?
2023.12.01. 10:39
Ellentétben a "Mennyi egy töketlen fecske repülési sebessége?" kérdéssel, erre a felvetésre most már meglehetősen egzakt választ lehet adni.
A 2022-23-as The Ocean Race-t megnyerő 11th Hour Racing Team a közelmúltban kiadott egy hatástanulmányt, amelyben részletesen bemutatja, miként integráltak fenntartható megoldásokat négyéves kampányukba, amit 2019-ben indítottak. A csapat célja kettős volt:
- megnyerni a világ egyik legkeményebb sportversenyét
- mindezt úgy, hogy a fenntarthatóság álljon minden művelet középpontjában, átlátható jelentéstételi módszerrel, amely a sportágon és tágabb értelemben a tengeri szektoron belüli pozitív változásokra ösztönöz mindenkit.
2023. június 29-én a csapat álma valósággá vált, az 11th Hour Racing Team első amerikai győztese lett az 50 éves Ocean Race-nek.
November 13-án aztán kiadtak egy 96 oldalas jelentést, amely részletesen bemutatja a konkrét módszereket és innovatív megoldásokat, levonja a legfontosabb tanulságokat, valamint felsorolja azokat a kudarcokat és kihívásokat, amelyekkel a csapat szembesült a fenntartható sportcsapattá válás felé vezető úton.
A 11th Hour Racing Team vezérigazgatója, Mark Towill elmondta: "A vitorlázók és mindenki, akik az óceánt szabadidős, sportolási vagy iparági célokra használják, szószólói az óceánok egészségének, és felelősségük, hogy a pozitív változások érdekében végzett munka élére álljanak. Az éghajlati válság itt van a nyakunkon, a sport nem alapvető fontosságú tevékenység, ám jelentős a karbonlábnyoma. Ugyanakkor képes milliókat megszólítani és befolyásolni. Ahhoz, hogy érdemi változást érjünk el, mindannyiunknak szembe kell néznünk a kihívással, és megmutatni a fenntarthatóbb jövő felé vezető utat. Az 11th Hour Racing Teamnél e kezdeményezések felgyorsításával másokat is arra akarunk ösztönözni, hogy megtegyék a szükséges lépéseket a sportunk és az óceánok egészségét szolgáló hosszú távú változás érdekében."
Todd McGuire, az 11th Hour Racing ügyvezető igazgatója: "Az 11th Hour Racing Team szponzorálásával az volt a célunk, hogy a vitorlássporton keresztül kézzelfogható hatást érjünk el a tengeri szektorban. Azonosítottuk a tengeri ágazaton és a profi sportcsapatok működésén belül a legfontosabb problémákat és hiányosságokat a tudás és az erőforrások terén. Nem féltünk megtenni nehéz lépéseket a fenntartható gyakorlatok további feltárása érdekében, és ma már abban a helyzetben vagyunk, hogy ezeket az eredményeket megoszthatjuk a közösség többi tagjával. A csapat minden téren felülmúlta az elvárásokat, kezdve a The Toolbox megalkotásától, a hajó tervezésének és építésének aprólékos dokumentálásán át egészen e hatástanulmány elkészítéséig, miközben megnyerte a vitorlázás vitathatatlanul legkeményebb versenyét, a The Ocean Race-t. Nagyon büszke vagyok arra, amit együtt elértünk."
A terjedelmes tanulmány a csapat tevékenységi körének egészét lefedi: a teljes életciklus-értékeléstől kezdve, a beszállítók és partnerek bevonásán és egy belső fenntartható beszerzési folyamaton keresztül az osztályszabályok változásának támogatásáig - minden, ami egy modern sportcsapat működtetéséhez kapcsolódik egy globális esemény során.
A teljes hajózási ágazatnak sürgősen igazodnia kell a Párizsi Megállapodásban foglalt azon követelményhez, hogy 2030-ra 45%-kal csökkenteni kell az üvegházhatású gázok kibocsátását, 2050-re pedig el kell érni a nettó nullát. E hatástanulmány közzétételével az 11th Hour Racing Team szándéka, hogy innovációt és együttműködést provokáljon a tengeri ágazaton belül, rávilágítson az átláthatóság fontosságára a sportág jövője szempontjából.
A teljes jelentés az impact.11thhourracingteam.org oldalon érhető el, míg a jelentés PDF változata itt. A hatástanulmányt a Think Beyond (díjnyertes társadalmi hatás- és fenntarthatósági tanácsadó cég) tervezte és készítette, amely támogatja a szervezeteket abban, hogy nagyobb pozitív hatást gyakoroljanak a világra.
(innen)
fotók: 11thhourracingteam.org
MÁSHOL A VILÁGBAN
1.
November 15-én megjelent Boris Herrmann és Andreas Wolfers könyve, "A The Ocean Race kaland" címmel. A Malizia - Seaexplorer fedélzetén készült, lenyűgöző színes fotókkal illusztrált kiadvány nem csak a vízi eseményekre koncentrál, bemutatja a háttércsapat működését is. Itt tudod megrendelni.
2.
Jön a tél, ami nem feltétlenül jelenti azt, hogy el kell pakolni a hajó. Sőt! Néhány éves dokumentumfilm elvetemült versenyzőkről:
Érdekelnek további témák is, melyekből esetleg nem írunk cikket? Kövess bennünket Facebook-on, akadnak finomságok, amiket csak ott jelenítünk meg!
Szerző: isail
Szólj hozzá!
Címkék: könyv tél környezetvédelem Boris Herrmann The Ocean Race 11th Hour Racing Team Team Malizia Frostbiters
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.